A tudás a termelés egyik fő mozgatórugója, a gazdasági növekedés motorja.
Az országok gazdasági stabilitása, regionális és nemzetközi versenyképessége tekintetében rendkívül fontos szerepet játszik az oktatási rendszer, annak működése és színvonala. Modern, tudás-alapú gazdaságban élünk, ahol felértékelődik az egyetemek és oktatási intézmények szerepe, a felsőoktatás önálló gazdasági ágazattá, iparággá válik. Így, a felsőoktatás minőségének és támogatottságának javulása maga után húzza az ország kutatási és innovációs fejlődését, versenyképességének emelkedését, melynek egyik útja az egyetemek és a vállalatok közötti kapcsolat kialakítása, illetve erősítése.
Az utóbbi években egyre több együttműködés jön létre a felsőoktatási intézmények és a vállalati szektor között Magyarországon. A megvalósulás formái közé tartoznak a duális képzéseken túl, a különböző kutatási és innovációs rövid- és hosszútávú projektek is. Ezek sokszor felölelik innovációs, digitális és tudástranszfer központok, laborok létrehozását, gyakornoki programok működtetését, szabadalmak és licenszek bejegyzését, ötlet- és kutatási versenyek megrendezését (pl. Hackathon), illetve kutatói projekteken belüli kooperációkat. Ezek segítségével a felek beintegrálódnak az intelligens növekedés és fenntartható fejlődés folyamatába.
E projektek célja a kapcsolatépítésen túl sokféle lehet, legtöbbjük az utóbbi időben a fenntarthatóság és a fenntartható innováció köré épül. Ezek eredményeként, egyre jobban látják az érintettek a fenntarthatóság stratégiába foglalásából eredő pozitívumokat, mint a hatékonyságnövekedés, a költségcsökkenés, a tudástranszfer fejlesztése, a társadalom tanítása, nevelése és ösztönzése a globális kihívások kezelésében való részvételre. Ezek a projektek segítik a reformok (pl. zöld campus, zöld lean), a változás és a szemléletváltás menedzselését, az innovációs trendek követését.
Az egyetemek és vállalatok közötti együttműködések számos előnnyel bírnak mindkét fél irányába. Ezek kihasználásához nélkülözhetetlen, hogy a vállalatok el tudják különíteni mely egyetem (mely kar) kíván inkább az elméleti, innovatív kutatásokban elmélyülni és melyik szeretne inkább a gyakorlati szakemberek képzésére (pl. duális képzések) összpontosítani, vagy akár részben mindkét irányban részt venni. Az együttműködések megvalósítása során központi kérdéssé válik a felek függetlensége, hogy az ipar-egyetem egyensúly stabilizálása és erősítése eredményeként az ne kerüljön veszélybe.
Az utóbbi évek magyar egyetemek és vállalatok között létrejött kutatási és/vagy innovációs együttműködési projektjei láthatók az alábbi táblázatban, a teljesség igénye nélkül.
Együttműködési projektek | |
– Anyagtudományi Regionális Egyetemi Tudásközpont – Audi Hungaria Kooperációs Kutatóközpont – Autonóm Járművek Kutató Központ – Balatonfüredi Tudáscentrum – BME Horizon Europe Team – BME Viking Zrt.Budapest LAB – Vállalkozásfejlesztési Iroda – Danube Cup – Debreceni Innovációs Központ – Demola Budapest – Digitális Fejlesztési Központ – Egyesült Innovációs Tudásközpont – Gránit Bank Együttműködés – Szeretetszolgálat Együttműködés – Semmelweis Egyetem Pfizer együttműködés – Élvonal – Kutatói Kiválósági Program Pályázat – Ericsson Szoftvertechnológiai Labor – Felsőoktatási Innovációmenedzsment és Együttműködési Központ – First Jump Innovációs Pályázat – Greenology Zöldinnovációs Fenntarthatósági Tudásközpont – Hallgatói Innovációs Ötletpályázat – Horizon Europe Infopont – Inno Campus – Innováció Konferencia – Innovációs- és Technológiai Iroda – Innovációs Központ – Innovációs Labor – Innovációs Ökoszisztéma Pályázat – Innovációs, Technológiai- és Tudástranszfer Központ – Ipari Fejlesztési Központ – IQ Ipari Együttműködési és Innovációs Kutatóközpont – Járműipari Kutatóközpont | – Járműipari Regionális Egyetemi Tudásközpont – Jövőipari Tudományos és Innovációs Park – Zsámbék – Közigazgatási Informatikai Központ – MATE Innovációs Központ – Mechatronikai és Innovációs Park – Székesfehérvár – Menedzsment Campus – METU Startup: I. E. Smart, EBMC, METU Garage, Startup Lab – MNB BME Együttműködés – Műegyetemi Technológia és Tudástranszfer iroda – Műszaki Továbbképző Központ – Okosipari Tudományos Ipari Park – Kaposvár – Proof of Concept TF – Quantitative Social and Management Sciences Research Centre – Research Fellowship Program – Semmelweis Innovációs Díj – Social Impact Hackathon – Sport és Innováció Konferencia – Startup Campus – Startup Campus BME – Semmelweis Egyetem Astrazeneca Együttműködés – SZE Innovációs Igazgatóság – Társadalmi Innovációs Kutatóintézet – Technológia- és Tudástranszfer iroda – Területi és Innovációs Platform – Upskill Program – Semmelweis Egyetem Innovációs Ökoszisztéma – Vállalati Kapcsolatok és Innovációs Központ – Vethaton – Virtuális Erőmű ProgramVíztudományi és Katasztrófamegelőzési Tudásközpont – Z10 Inkubátor – ZeFir Mentorprogram |
Dr. Surman Vivien, Fülesdi Adrienn, Galavics Diána, Jenei Bence