Kiváló Oktatói Díj
A BME hallgatóinak gazdaságtani érzékenységének fejlesztése terén
„CONLEGNER KÁROLY OKTATÓI DÍJ”
A Műegyetem rektora az elmúlt évekhez hasonlóan 2024-ben is pályázatot hirdet a kiváló teljesítményt nyújtó oktatók számára. Az intézmény második rektoráról elnevezett Conlegner Károly Oktatói Díj célja annak a képzési munkának az elismerése, amelyet a pályázók a mérnöki és természettudományi területek gazdasági hatásainak hallgatókkal való megismertetésében végeznek.
Az egyetem a Conlegner-díjjal ösztönözni kívánja, hogy a műszaki fejlesztések és innovációk hasznosulása, versenyképesség-növelő hatása javuljon
azáltal, hogy a hallgatók érzékenyebbé válnak a multidiszciplináris, közgazdasági és gazdaságtudományi szemléletre.
A BME rektora a díjat a Magyar Nemzeti Bank támogatásával, stratégiai együttműködésének keretében hirdeti meg. A díj elnyeréséhez egyéni pályázatot szükséges benyújtani, amelyet az oktatási rektorhelyettesből, az MNB vezetésének delegáltjaiból, valamint a BME Egyetemi Hallgatói Képviselet delegáltjából álló, minimálisan háromtagú bírálóbizottság értékel.
A pályázaton két oktató nyerhet el egyenként bruttó 1 millió forintos díjazást. A két kategória:
Digitalizáció és digitális transzformáció szerepe a nemzeti versenyképességben
Fenntarthatóság és versenyképesség, zöld pénzügyek és zöldgazdaság-fejlesztés
A pályázat formai követelményei
A benyújtott pályázat szabad szerkezetben, 5000–8000 karakter terjedelemben a következő területekre kell, hogy kiterjedjen:
1. A pályázónak ismertetnie kell, hogy a BME melyik szervezeti egységében, milyen beosztásban végzi főállású munkáját. Ehhez kapcsolódóan az akkreditációs nyilatkozatának is a BME nyilvántartásában kell lennie.
2. A pályázónak a BME OHV rendszerében vagy ezekhez kapcsolódó oktató értékelésekben bizonyíthatóan és minimum 2 értékelési periódusban magas színvonalon kell teljesítenie, az OHV esetében legalább 5,5 feletti OMI-pontszámmal.
3. Röviden ki kell fejtenie, hogy oktatási tevékenysége, illetve a magas OHV-értékelésű tantárgya hogyan kapcsolódik a digitális transzformáció vagy a fenntartható fejlődés/zöld gazdaság kérdéseihez.
4. A pályázónak ismertetnie kell, hogy a BME-hallgatók érzékenyítését milyen témákkal és milyen módszerekkel segíti, azaz a multidiszciplináris gondolkozást hogyan segíti elő.
5. Röviden ki kell emelnie, hogy tantárgyai hogyan kapcsolódnak a gazdaság versenyképessége, a termelékenység, illetve az innovációs hatékonyság növeléséhez. Ennél a témánál a pályázó kitérhet a tehetséggondozásra, szak- és diplomamunka-konzultálásra, szakkollégiumi tevékenységre, illetve minden más olyan területre, ahol ezekkel az elméleti vagy gyakorlati kérdésekkel kapcsolatban a hallgatók szemléletét formálja.
6. Azokban az esetekben, ahol műszaki és/vagy természettudományi tárgyak oktatója nyújt be pályázatot, a tantárgy témájának gazdasági, üzleti vagy pénzügyi alkalmazási lehetőségeit is be kell néhány mondatban mutatnia. Ebben a vonatkozásban javasoljuk a hallgatók karrierjére, álláslehetőségeire vagy azon képességeire/készségeire való utalásokat, amelyek a klasszikus műszaki területeken túlmutatnak.
A Conlegner Díj a BME minden főállású oktatója által megpályázható, bármelyik alap- illetve mesterszakon végzett munkájával kapcsolatosan, hiszen „a gazdaság- és közgazdaság-tudományi kapcsolódások a műszaki és természettudományi területeken, ilyen végzettséggel rendelkező kollégák munkájában is számos esetben tetten érhetők”.
A pályázati eljárás lépései
1. A pályázatok benyújtása az mnbprogram@bme.hu email-címre 2024. október 17-én 12 óráig.
2. A zsűri – ha szükséges, szakértők bevonásával – értékeli a pályázatokat és javaslatot tesz a BME rektorának, illetve az MNB vezetésének a két díjazottra október 24-én 12 óráig.
3. A díj nyertesei értesítést kapnak október 31-én 12 óráig.
4. A díjátadóra november végén kerül sor.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság
Conlenger Károly
Conlegner Károly (Érsekújvár, 1812. okt. 18. – Néver, 1892. dec. 21.) számtan- és könyvviteltanár, a műegyetem rektora, közgazdász, gazdasági író, királyi tanácsos.
Apja Conlegner Nándor kereskedő és később városi tanácsos volt. A gimnáziumot Nagyszombatban végezte 1826-ban, felsőfokú tanulmányait a bécsi műegyetem kereskedelmi tanfolyamán végezte. Ezután egy bécsi nagykereskedésben nyert alkalmazást;
később hazatért és apja üzletét vezette.
1846. november 1-jétől a József Ipartanoda számtan- és könyvviteltanára lett.
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharcban a bankjegynyomda főbiztosa volt. Megfogalmazta a magyar pénzjegy többnyelvű tiltószövegét és vezette a Pénzleltárt. A nyomdát evakuálása után Debrecenbe is követte és 1849 februárjától annak igazgatójaként dolgozott. Az ő parancsára Lugoson a Temes folyóba sülyesztették a sajtót a lemezekkel együtt. A világosi fegyverletétel után menekülnie kellett. A megtorlás időszakában gróf Nádasdy bújtatta birtokán, mint nevelőt.
Ő teremtette elő a Nádasdy alapítvány pénzforrásait a Magyar Tudományos Akadémián. Később a József-ipariskolánál tanított német nyelvet, földrajzot és történelmet.
1857. május 25-től a királyi József Műegyetemen a német ügyirály és számviteltan nyilvános rendes tanára, az 1872/73-as tanévben az egyetem második rektorává választották. A megnyitás ünnepélyén, november 6-án a humanizmus és realizmus fejlődésének vázolásával foglalta el rektori székét.
1864-ben báró Eötvös Józseffel megalapította az Első Magyar Iparbankot, melynek elnöke Eötvös ő pedig alelnöke lett. Eötvös József lemondása után, mint elnök 1871-ig működött. 1877. július 9-én nyugdíjba ment és visszavonult néveri birtokára.
Tanítványa Szily Kálmán a Műegyetem évkönyvében emlékezett meg róla: „Conlegner minden nehézség ellenére az ipar és az ifjúság felemelkedését szolgálta egész életében”.